Small img 9194
Nepssa banner 120806 950px
Small img 0080
championship
V
2019-03-02
D.III NEPSAC Swimming Championships
1. Canterbury 417
2. Hamden 369
3. Avon 346
championship
V
2019-03-02
D.III NEPSAC Swimming Championships
1. Holy Child 419.5
2. Wilbraham 260
3. Berwick 233
championship
V
2018-02-24
EIL SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS
1. Dana Hall 497
2. Winsor 476
3. Berwick 363
championship
V
2019-03-02
D.II NEPSAC Swimming Championships
1. Porter's 441
2. Williston 394.5
3. Westminster 289.5
championship
V
2019-03-02
D.II NEPSAC Swimming Championships
1. Westminster 352
2. Kent 329
3. Williston 327
championship
V
2019-03-02
D.I NEPSAC Swimming Championships
1. Greenwich 409.5
2. Andover 278
3. Deerfield 228
championship
V
2019-03-02
D.I NEPSAC Swimming Championships
1. Andover 472
2. Brunswick 378
3. Exeter 298
championship
V
2019-02-23
EIL Invitational
1. Berwick 538
2. Bancroft 253
3. Landmark 218
championship
V
2019-02-23
EIL Championships
1. Winsor 539
2. Dana Hall 473
3. Berwick 305
championship
V
2019-02-23
Fairchester League Championships
1. Hopkins 530.5
2. Greenwich 487
3. Sacred Heart 417.5
championship
V
2019-02-23
Founders League Championship
1. Hotchkiss 446.5
2. Choate 415.5
3. Porter's 410
championship
V
2019-02-23
Founders League Championship
1. Loomis 556.5
2. Choate 382
3. Hotchkiss 322.5

2018 New England Prep School Championships

D.I Swimming

boys
1. Andover (434 points)
2. Exeter (335 points)
3. Brunswick (312.5 points)
Babcock: Scott Romeyn '18 (Choate)
girls
1. Greenwich Academy (395 points)
2. Andover (275 points)
3. Deerfield (251.5 points)
Robertson: Sydney Winters '19 (Suffield)

D.I Diving

D.I Diving schedule
Wednesday, February 28, 2018 @ Deerfield
9:00 amgirls check in
9:00 am to 10:30 amgirls warm-up
10:30 am to ~2:00 pmgirls finals (11 dives)
~2:00 pm
(or immediately following girls finals)
boys warm-up
~3:30 pm until finishedboys finals (11 dives)
D.I Diving information and files

D.II Swimming

boys
1. Kingswood-Oxford (474 points)
2. St George's (325 points)
3. Williston (253 points)
Babcock: Tyler Knightly '20 (Thayer)
girls
1. Williston (463 points)
2. Miss Porter's (346 points)
3. Dana Hall (315 points)
Robertson: Sydney Joyce '19 (Williston)
D.II schedule
Saturday, March 3, 2018 @ Roger Williams University
7:00 amSwimming Trials Warm-up
9:00 amSwimming Trials
4:00 pmSwimming Finals Warm-up
5:00 pmSwimming Finals

D.III Swimming

boys
1. Canterbury (384 points)
2. Avon (374 points)
3. Hamden Hall (305 points)
Babcock: Wenjun Chang '18 (Wilbraham)
girls
1. Holy Child (388 points)
2. Berwick (322 points)
3. Cheshire (267 points)
Robertson: Emma Whall '18 (Berwick)
D.III schedule
Saturday, March 3, 2018 @ Cornerstone Aquatics (West Hartford, CT)
7:00 amSwimming Trials Warm-up
9:00 amSwimming Trials
3:30 pmSwimming Finals Warm-up
4:30 pmSwimming Finals

D.II/D.III Diving

D.II/III Diving schedule
Wednesday, February 28, 2018 @ Westminster
1:00 pm to 2:30 pmboys and girls warm-up
2:30 pm to 3:00 pmgirls (only) warm-up
3:00 pm to ~4:45 pmgirls championships (11 dives)
~4:45 pm (or when the girls meet ends) to ~5:15 pmboys warm-up
~5:15 pm to ~7:00 pm (estimated)boys championships (11 dives)
D.II/III Diving information and files

Entry Deadlines (all divisions)

entry deadlines (all divisions)
Monday, February 19, by 7:00 pm
Team fees, swimming entries
D.I entries: Anne Kaufman
D.II entries: John Liller
D.III entries: John Liller
Wednesday, February 21, by 7:00 pm D.I Diving entries email to referee: Jason Cook
Friday, February 23 D.II/D.III Diving entries email to referee: Grant Gritzmacher
Monday, February 26, by 7:00 pm D.II/D.III deadline for scratches, corrections, updated entry times (no new entries): John Liller
Wednesday, February 28, by 6:00 pm D.I deadline for scratches, corrections, updated entry times (no new entries): Anne Kaufman